Narzędzia skrawające do metalu i drewna
Obróbka skrawaniem jest jedną z najbardziej popularnych form obróbki metali i drewna. Aby w procesie produkcji nadać elementom z metalu pożądany kształt, należy je przecież odpowiednio obrobić. Narzędzia skrawające umożliwiają precyzyjne szlifowanie i obrabianie z dokładnością do setnych części milimetra. Tak dokładny proces skrawania przez ścinanie (frezowanie i toczenie) lub ścieranie (szlifowanie) wykonuje się z pomocą maszyn i narzędzi skrawających, takich jak tokarki, frezarki, wiertarki i szlifierki czy maszyny CNC, a więc też wiertła, frezy i inne.
Obróbka skrawaniem – co to jest i na czym polega?
Technologia obróbki skrawaniem to zespół procedur, które mają na celu specjalne opracowanie elementów metalowych, drewna lub innych materiałów, aby dało się nadać im pożądany kształt, wielkość lub wykończenie. Odbywa się to poprzez usunięcie nadmiaru materiału (obróbka ubytkowa) poprzez skrawanie kolejnych części w procesie produkcji, z pomocą narzędzi skrawających, takich jak noże tokarskie, piły i dłuta. Najczęściej korzysta się z maszyn sterowanych numerycznie, czyli CNC. W ten sposób ma miejsce automatyzacja procesu obróbki przedmiotu, który obejmuje proces kształtowania powierzchni, nadawania jej tekstury czy nadruku.
Taka obróbka jest stosowana w najróżniejszych gałęziach przemysłu, w branży motoryzacyjnej, energetycznej czy medycznej – wszędzie, gdzie dokładność i precyzyjna powtarzalność ma specjalne znaczenie.
Narzędzia do obróbki skrawaniem
Proces obróbki zależy od wielu czynników, takich jak:
- rodzaj materiału – metal, drewno i inne, każdy z nich ma inne właściwości fizyczne
- wymagany stopień obróbki materiału
- wielkość i poziom skomplikowania przedmiotu do skrawania
- ilość serii, jakie powstają w procesie produkcji
Ze względu na to do każdego z produktów należy dobrać odpowiednie narzędzia skrawające. Właśnie na podstawie tych właściwości i zależności podejmujemy decyzję, czy obróbkę wykonujemy na frezarce czy tokarce. W sklepie internetowym GRAVACO zgromadziliśmy największy wybór narzędzi do obróbki metali i drewna skrawaniem – frezy do metalu, gwintowniki (narzędzia do gwintowania), noże tokarskie, specjalne pilniki, płytki wieloostrzowe i inne narzędzia do procesu obrabiania materiałów w obrabiarkach i innych maszynach.
Frezy, nawiertaki i inne
Frezy do metalu są bazowym narzędziem skrawającym do obróbki materiałów stalowych. W GRAVACO znajdziesz frezy trzpieniowe, do grawerowania, do otworów, do okrawania zadziorów i wiele więcej. Nawiertaki służą do wykonywania nawierceń pod łeb śruby, dzięki czemu tworzą na materiale równą powierzchnię – to sprzęt do prac wymagających najwyższej jakości i dokładności. Z kolei rozwiertaki do metalu są przeznaczone do końcowej obróbki otworów walcowych lub stożkowych o najwyższych parametrach dokładności. Inne narzędzia skrawające dostępne w GRAVACO to pogłębiacze do metalu do powiększania średnicy wierconego otworu.
Profesjonalne narzędzia do skrawania metalu
Jakie rodzaje narzędzi skrawających masz do wyboru? Ze względu na sposób obróbki narzędzia możemy podzielić na frezy, gwintowniki, noże, wiertła, piły, nawiertaki, pogłębiacze i rozwiertaki. Pod względem sposobów kształtowania powierzchni możemy podzielić je na zwykłe, kształtowe i obwiedniowe (frezowanie kół zębatych), a biorąc pod uwagę rodzaj napędu – na ręczne i maszynowe. Narzędzia do obróbki skrawaniem metalu i drewna wpływają na jakość procesu obróbki.
Metody obróbki metali a wybór narzędzi
Obróbkę stosuje się na różne sposoby, które dają różne efekty. Może to być frezowanie, toczenie, wiercenie i szlifowanie. Podział wynika z rodzaju zastosowanego narzędzia do obróbki skrawaniem. Rodzaje i metody skrawania możemy też podzielić w taki sposób:
- wiórowa (frezowanie, toczenie) – wykorzystuje narzędzia o geometrycznych ostrzach, a efektem pracy są wióry o kształcie i wielkości zależnej od wykorzystanego narzędzia, rodzaju i cech materiału; stosuje się ją do robienia otworów i powierzchni wewnętrznych
- ścierna (szlifowanie) – ma na celu nadanie materiałowi gładkości, a w procesie mechanicznego szlifowania wytwarzają się wióry i pył o różnym poziomie ziarnistości
Obróbka skrawaniem to, oprócz klasycznych metod, również dłutowanie, rozwiercanie, docieranie i nie tylko. Z wykorzystaniem odpowiednich metod dobranych do materiału i właściwego narzędzia można podnieść wydajność i jakość obróbki i zmniejszyć koszty.
Obróbka skrawaniem – jakie metale można obrabiać?
Narzędzia skrawające można wykorzystywać do obróbki stali, stali nierdzewnej, metali nieżelaznych, żeliwa i żaroodpornych stopów, ale też każdego innego materiału - o ile wykorzystamy w tym celu właściwe narzędzia skrawające, metody i technologie. Zastosowanie nowoczesnych, właściwie dopasowanych narzędzi (frezy, płytki wieloostrzowe i inne) oraz akcesoriów i oprzyrządowania dostępnego w GRAVACO gwarantuje najlepsze wykonanie.
Potrzebne Ci najlepsze narzędzia skrawające? Sprawdź produkty dostępne w GRAVACO i wybierz narzędzia najlepszej jakości!
373,10 zł
Cena netto: 303,33 zł
651,36 zł
Cena netto: 529,56 zł
96,44 zł
Cena netto: 78,41 zł
117,30 zł
Cena netto: 95,37 zł
236,51 zł
Cena netto: 192,28 zł
236,51 zł
Cena netto: 192,28 zł
319,98 zł
Cena netto: 260,15 zł
161,26 zł
Cena netto: 131,11 zł
47,12 zł
Cena netto: 38,31 zł
76,83 zł
Cena netto: 62,46 zł
40,46 zł
Cena netto: 32,89 zł
46,47 zł
Cena netto: 37,78 zł
948,55 zł
Cena netto: 771,18 zł
623,51 zł
Cena netto: 506,92 zł
948,55 zł
Cena netto: 771,18 zł
623,51 zł
Cena netto: 506,92 zł
2 282,85 zł
Cena netto: 1 855,98 zł
332,61 zł
Cena netto: 270,41 zł