Imadła maszynowe to nierozłączny element obróbki skrawaniem. Służy do trzymania przedmiotów nieruchomo oraz bezpiecznie podczas obróbki. Zwykle wykorzystywane są w frezarkach (imadło frezarskie) oraz szlifierkach. Imadła maszynowe charakteryzują się solidną budową oraz zwartą konstrukcją i dużą siłą nacisku. Można mocować je bezpośrednio na stole obrabiarki wykorzystując do tego wpusty ustalające. Są one jedną częścią zagłębione w kanałku imadła, a drugą – wystającą, w środkowym rowku teowym stołu frezarki. Natomiast mocowane pośrednio, czyli z podstawą są imadła maszynowe. Można ustawić je pod odpowiednim kątem względem osi poziomej stołu, co w wielu przypadkach znacząco ułatwia obróbkę skrawaniem. Do prac, w których niezwykle istotna jest dokładność najlepiej sprawdzi się imadło maszynowe precyzyjne.
Blocz. ustalajace 20x12mmze skosem Röhm
Długość:22 mm
Pokretlo korbowe / 3848 do typu RKE-L 92mm Röhm
Sześciokąt:12 mm
Długość l1:90 mm
Pokretlo korbowe RKZM 70mm Röhm
Wewnętrzny ośmiokąt:14 mm
Długość:125 mm
Pokretlo korbowe RKZM 50mm Röhm
Wewnętrzny ośmiokąt:12 mm
Długość:80 mm
Blocz. ustalajace 20x14mmze skosem Röhm
Długość:25 mm
lapy mocujace M10x12mm
Gwint:M10 x 50
Blocz. ustalajace 20x16mmze skosem Röhm
Długość:25 mm
lapy mocujace M12x16mm
Gwint:M12 x 60
lapy mocujace M12x14mm
Gwint:M12 x 55
Blocz. ustalajace 20x18mmze skosem Röhm
Długość:25 mm
Pokretlo korbowe / 3848 do kompaktowego uchwytu mocujacego 125-200mm Röhm
Sześciokąt:14 mm
Długość l1:160 mm
Blocz. ustalajace 20x20mmze skosem Röhm
Długość:22 mm
Pokretlo korbowe RKZM 92mm Röhm
Wewnętrzny ośmiokąt:19 mm
Długość:160 mm
lapy mocujace M16x20mm
Gwint:M16 x 65
lapy mocujace M16x18mm
Gwint:M16 x 60
lapy mocujace M16x22mm
Gwint:M16 x 65
Zestaw szczek110mm
Wykonanie:niehartowane
Bloczki ustalajace Nutenstein-Stz.20x22mm
Długość:32 mm
Szczeka zaciskowa SGN 92mm Röhm
do rozmiaru:1
Zestaw szczek hartowanych 110mm FORMAT
Wykonanie:hartowane
Co to jest imadło
Imadło jest narzędziem służącym do obróbki skrawaniem. Służy do mocowania przedmiotów, które poddawane są obróbce ręcznej lub mechanicznej. Są nieodłącznym elementem obróbki skrawaniem w każdym warsztacie.
Rodzaje imadła
Można wyróżnić kilka rodzajów imadeł są to:
- Imadło maszynowe - charakteryzuje się spłaszczonym kształtem, szczękami szybkozaciskowymi i możliwością przesuwu na podstawie. Mają solidną budowę, zwartą konstrukcję oraz dużą siłę nacisku. Imadła maszynowe mocuje się pośrednio, czyli z podstawą. Można ustawić je pod odpowiednim kątem względem osi poziomej stołu. W wielu przypadkach znacząco ułatwia to obróbkę skrawaniem. W pracach, w których bardzo ważna jest dokładność najlepiej zastosować imadło maszynowe precyzyjne.
- Imadło warsztatowe – zwane również ślusarskim. Najczęściej można spotkać je w domowych warsztatach. Poza szczękami mają także kowadło i obrotową głowicę, dzięki której możliwe jest okręcanie nawet dość ciężkich urządzeń przymocowanych do warsztatowego stołu.
- Imadło precyzyjne – jego cechą charakterystyczną jest niewielki rozmiar i mniejsza waga w stosunku do imadła maszynowego czy też warsztatowego. Mocuje się je do krawędzi blatu stołu za pomocą śrub dociskowych. Stosuje się je w pracach, w których precyzja jest najważniejsza, np. w jubilerstwie, modelarstwie.
- Imadło ręczne – wyróżniają się przede wszystkim tym, że nie można ich przymocować do stołu. Mają niewielkie gabaryty i wagę. Ich stosowanie, z racji tego, że cały czas należy trzymać je w ręce, wymaga sporej sprawności.
Budowa imadła maszynowego
Budowa imadła maszynowego składa się z kilku elementów. Jest to wkładka szczękowa, a w zasadzie dwie szczęki, których zadaniem jest trzymanie obrabianego materiału. Są one zaciskane za pomocą śruby. Jedna z nich to śruba pociągowa, natomiast druga to śruba blokująca. Niezbędna jest także obsada. Wykonując, np. imadło maszynowe precyzyjne należy zwrócić szczególną uwagę na dokładność, a w szczególności odległości szczęki od powierzchni. Ma to duży wpływ na pewne mocowanie detalu - przyleganie na całej wysokości i długości szczęk materiału do imadła. Poza tym odpowiednio zachowana równoległość pozwala uniknąć odciśnięcia się szczęk na obrabianym materiale.
Zastosowanie imadła
Imadła to niezastąpione urządzenia w obróbce skrawaniem. Służą przede wszystkim do mocowania, dzięki nim poddawany obróbce metal jest nieruchomy. Wykorzystywany jest w wielu profesjach – przez m.in. ślusarzy, mechaników, jubilerów, osoby zajmujące się modelarstwem, w domowych warsztatach.